Jak to jest z tą fotowoltaiką ?

Czerpanie energii ze słońca polega na promieniach słonecznych uderzających w panele fotowoltaiczne, które zamieniają je w prąd stały.

Następnie prąd stały, instalacją przewodzony jest do falownika (inwertera) gdzie zamieniony zostaje na prąd zmienny, który później krąży po naszej instalacji dając nam darmowy prąd.

Wyprodukowany prąd zużywany jest na bieżąco, a jego nadmiar oddawany do sieci, który później wykorzystujemy w mniej słoneczne dni.
Czym jest moc instalacji?

Moc instalacji wyrażana w jednostce kWp (kilowatopik) to przewidywana ilość energii wyprodukowanej przez instalacje PV. Oznacza to że przy odpowiednim nasłonecznieniu jest w stanie wyprodukować kWh (kilowatogodzin) energii.
W polsce mamy nasłonecznienie wartości przybliżonej 1000 godzin rocznie. Oznacza to że w ciągu roku instalacja wyprodukuje 1000kWh energii z instalacji 1kWp. * Dla przykładu instalacja o mocy 5kWp wyprodukuje w ciągu roku 5000kWh energii. (5kWp x 1000h słonecznych).

Taka instalacja pozwala zaoszczędzić około 3000zł w ciągu roku, a czas jej zwrotu to 7-8 lat.

Jak dobrać moc instalacji ?

Moc instalacji dobieramy kierując się zużyciem rocznym energii. Niestety dobierając moc o wartości wskazanej wzorem zużycia rocznego, nie zaspokoimy całkowicie zapotrzebowania na energię z racji na ” bilansowanie „. Polega ono na bilansowaniu energii między naszym budynkiem a siecią i jest ona oddawana 1 do 0,8. 

Oznacza to że za 1kWh energii oddanej do sieci, zakład energetyczny odda nam 0,8kWh wzamian za jej przechowanie. Jest to konieczne ponieważ nadwyżki wyprodukowanej energii z dni słonecznych nie jesteśmy w stanie magazynować sami. Dlatego z racji bilansowania zaleca się zastosowanie instalacji wyższej od ubiegłorocznego zużycia uwzględniając „bilansowanie”.

Dobierając instalację warto zwrócić uwagę na odpowiednio dobrane komponenty, zacienienia w miejscu montażu modułów, kąt nachylenia połaci dachu, czy sam jej kierunek.

Instalacja fotowoltaiczna by mogła pracować wydajnie, a całość wyprodukowanej przez niej energii mogła zostać wykorzystana, potrzebuje odpowiednio dobranej mocy.

Jak możemy Ci pomóc ?

Źle dobrana instalacja może nie dawać zamierzonego uzysku energii, a jej niewłaściwy montaż może działać na nią niekorzystnie. O pomoc w dobraniu instalacji radzimy zapytać specjalistów. Pamiętaj że decyzja na instalacje fotowoltaiczną to inwestycja na lata. Nie powierzaj tego osobom do tego nie przygotowanych oraz nie posiadających wiedzy ani doświadczenia.

Jeżeli szukasz fachowej firmy, z doświadczeniem i wiedzą, indywidualnym podejściem do klienta oraz szeroką gamą produktów i rozwiązań z zakresu instalacji fotowoltaicznych to zapraszamy do kontaktu z Nami.

Oferujemy:

– wyszkolone ekipy montażowe
– szeroką gamę produktów ze świata fotowoltaiki
– długą gwarancję na wykonaną usługę
– szybka reakcja na awarie w rejonie Wadowice, Oświęcim, Andrychów, Kęty, Żywiec
– darmową wycenę
– pełne załatwienie formalności
– możliwość finansowania kredytowego

Zapraszamy!
- zespół TS ENERGY
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram